≡ menu

Uziemiacze przenośne na przewody okrągłe i szyny płaskie ELAB

SPOSÓB OZNACZANIA UZIEMIACZA PRZENOŚNEGO JEDNOZACISKOWEGO U1

U1-A-L-I/t-S-(C)

gdzie:
A - oznaczenie zacisku fazowego:
O-WT-2 -zacisk fazowy WT-2 na przewody okrągłe - do 31,5 kA/1s, 
O-WT-3 -zacisk fazowy WT-3 na przewody okrągłe - do 31,5 kA/1s, 
O-WT-3/A -zacisk fazowy WT-3/A na przewody okrągłe - do 31,5 kA/1s, 
O-WT-3/B -zacisk fazowy WT-3/B na przewody okrągłe - do 31,5 kA/1s, 
P -zacisk fazowy WT-P na szyny płaskie - do 31,5 kA/1s, 
P/A -zacisk fazowy WT-P/A na szyny płaskie - do 31,5 kA/1s, 
O/P-WT-2/A -zacisk fazowy WT-2/A na szyny płaskie i przewody okrągłe - do 31,5 kA/1s, 
O/P-WT-2/B -zacisk fazowy WT-2/B na szyny płaskie i przewody okrągłe - do 31,5 kA/1s.

L - długość przewodu uziemiającego (od 0,3 m do 24 m z gradacją co 0,1 m),
I - Ir znamionowy prąd zwarcia dla czasu zwarcia tr[kA],
t - tr znamionowy czas zwarcia [s],
S - przekrój przewodów uziemiacza wynikający ze znamionowego prądu i czasu zwarcia [mm2],
(C) - oznaczenie zacisku uziomowego (WR-2z, WR-3, WR-4, WR-K25, WR-7 lub inny),
SI – przewody wykonane w osłonie silikonowej.


SPOSÓB OZNACZANIA DLA UZIEMIACZA PRZENOŚNEGO WIELOZACISKOWEGO ORAZ WIELOZACISKOWEGO LEKKIEGO ZNAJDUJE SIĘ W KARCIE KATALOGOWEJ!

 

Zastosowanie uziemiacza przenośnego U 

Uziemiacz przenośny U ma za zadanie zabezpieczyć miejsce pracy przy elektroenergetycznych urządzeniach stacyjnych i liniowych, wyposażonych w szyny płaskie lub przewody okrągłe odłączone od źródła energii elektrycznej — dzięki połączeniu z uziomem. 

 

Zależnie od ilości zacisków fazowych, dostępne są uziemiacze jedno, dwu, trój, cztero lub pięciozaciskowe odpowiednio w wersjach U1, U2, U3, U4 lub U5. Przy tym połączenie ich przewodów może być szeregowe bądź równoległe. W wariancie U1, U2, U3 uziemiacze produkowane są w wykonaniu zarówno szeregowym, jak i równoległym. W przypadku U4 i U5 uziemiacze w wersji równoległej wykonuje się maksymalnie dla prądu Ir=9 kA dla czasu tr=1s. Mogą być one używane w temperaturze między –25oC a +55oC w przypadku przewodów w osłonie PCV, a także w temperaturze między –40oC a +70oC dla przewodów w osłonie z silikonu. 

 

Podstawowy wariant uziemiacza wykonywany jest w oparciu o zacisk uziomowy WR-2z. Jeżeli klient wyrazi takie życzenie, zacisk może być inny np.: WR-4, WR-3, WR-K25, WR-7, WR-8 bądź zaciski fazowe: 

  • W przypadku przewodów okrągłych: WT-2, WT-2/A, WT-2/B (średnica maksymalnie do 29 mm) czy też WT-3, WT-3/A, WT-3/B (średnica maksymalnie do 42 mm), 

  • W przypadku szyn płaskich WT-P, WT-P/A ewentualnie WT-2/A, WT-2/B. 

 

Zacisk WT-2 może być używany dla szyn płaskich, przewodów okrągłych lub jako uniwersalny — w zależności od wykonania. Jego następne wersje mają różne sposoby mocowania. Podczas zastosowania do przewodów okrągłych zacisk ten może być używany dla średnic uziemianych przewodów do 29 mm. 
Zacisk WT-P (mocowany pod kątem 90 stopni) przeznaczony jest do szyn płaskich. W wykonaniach WT-2/A i WT-2/B można używać go zarówno do szyn i przewodów okrągłych. 
Zacisk WT-2/B jest przewidziany do zatrzaśnięcia w głowicy drążka do zakładania uziemiacza. W tym połączeniu może być stosowany, gdy użytkownik ma tyle drążków, ile zacisków fazowych posiada uziemiacz. Zacisk WT-2/A umożliwia odłączenie drążka izolacyjnego, dzięki czemu można założyć wszystkie zaciski WT-2/A jednym drążkiem izolacyjnym. 

 

Wymienione wyżej zaciski fazowe we wszystkich wersjach mogą być używane dla znamionowego prądu Ir do 31,5 kA dla czasu tr=1s. Jeżeli klient zgłosi taką potrzebę, mogą zostać wykorzystane inne, np.: WR-8/A. Przy wykonaniu równoległym w uziemiaczu dwu, trój, cztero i pięciozaciskowym występuje złącze łączące przewody zwierające z przewodem uziemiającym. Dla wykonania szeregowego przewody zwierające mocowane są bezpośrednio na zaciskach. Złącze, które łączy przewody, jest odporne na penetrację wilgoci i oraz elektryczną izolację zewnętrzną złączonych razem linek. Umożliwia ono łączenie dowolnych konfiguracji uziemiacza, także jego lekką odmianę. Takie rozwiązanie zapewnia użytkownikowi pewność i trwałość połączenia wewnętrznego, a także chroni go przed przypadkowym dotykiem w przypadku, gdyby pojawiło się napięcie podczas eksploatacji. Złącze zastosowane w uziemiaczu zminimalizowało zagrożenie dla życia użytkownika, które mogą wystąpić podczas eksploatacji oraz zminimalizować znacznie sposób wydzielanie się ciepła podczas zwarcia. 

Każdy rodzaj zacisku wykonany jest ze stopu mosiądzu lub aluminiowego. Rozsunięcie lub dociskanie szczęk zacisków odbywa się dzięki pomocy śruby zakończonej pokrętłem. Siła, z jaką dociskają się szczęki dla zacisku WT-2 to ok. 1 kN. Sprężyna w zaciskach fazowych daje ciągły docisk, zabezpiecza także przed ich poluzowaniem. Zaciski: fazowe i uziomowy, złączone są ze sobą przewodem wykonanym z linki miedzianej powleczonej osłoną z przeźroczystego PCV lub silikonową. Linka jest zabezpieczona przed uszkodzeniem w miejscach zamocowania odgiętkami z klejem — zabezpieczają też linkę przed wilgocią.

 

Zakładanie zacisków fazowych:

  • Zakładanie i mocowanie zacisków fazowych WT-2 i WT-3 na przewody okrągłe odbywa się za pomocą odpowiedniego drążka izolacyjnego do zakładania uziemiaczy z zamocowanym w głowicy zaczepem manewrowym ZU. 

  • Zacisk WT-3/A mający dwa pokrętła przeznaczony jest do zakładania za pomocą drążka izolacyjnego i zaczepu manewrowego ZU na przewody okrągłe znajdujące się nie tylko powyżej, ale także poniżej montera (np. z półki słupa). 

  • Zacisk WT-3/B jest przeznaczony do zatrzaśnięcia w głowicy drążka izolacyjnego (przy czym drążek nie może być zdemontowany) i do zamocowania na przewody okrągłe. 

  • Zacisk WT-P/A mocowany na szyny płaskie jest przewidziany jako zatrzaskiwany w głowicy drążka izolacyjnego (drążek nie może być zdemontowany). Zaciski fazowe WT-P i WT-2/A zakładane i mocowane są z użyciem drążków izolacyjnych.

 

Zamówienia indywidualne

Jest możliwość wykonania uziemiacza o innych długościach L i L1 z gradacją co 0,1 [m] zakładając, że: 

  • Długość przewodu L uziemiacza jednozaciskowego lub 

  • Suma długości przewodów L+L1 uziemiacza wielozaciskowego o przewodach połączonych równolegle lub 

  • Suma długości przewodów L+(X-1)L1 uziemiacza wielozaciskowego o przewodach połączonych szeregowo nie przekroczy 24 [m]

W naszej ofercie są także uziemiacze przenośne lekkie, czyli takie, których przewód uziemiający ma przekrój mniejszy od przekroju przewodów zwierających. Takie uziemiacze można stosować w nie uziemionych bezpośrednio sieciach.

 

Wraz z produktem dostarczany jest protokół  badań napięciowych. Każdy produkt posiada deklaracje zgodności.

Cena (netto):986.32
Cechy
Numer katalogowy:ELAB-U-001
Producent:WSE Aktywizacja
logo Script logo